Zdzisław Preisner

Marzec 24, 2011  //  Kategoria: Goście

Zdzisław Preisner – Dr geografii, podróżnik, fotograf, wydawca i wykładowca. W swoich podróżach szczególnie interesuje się poznawaniem różnych regionów ziemi pod kątem rzeźby terenu, procesów kształtujących krajobraz, osobliwości przyrodniczych, ale fascynują go również kultury starożytne, etnografia i religie. Dotychczas odbył ponad 80 podróży zagranicznych o charakterze naukowym i poznawczym (w tym udział w kilku dużych wyprawach badawczych, głównie do regionów polarnych), w czasie, których odwiedził 113 krajów na wszystkich kontynentach. W czasie podróży, obok gromadzenia dokumentacji faktograficznej, filmuje i fotografuje. W archiwum posiada ponad 60 tys. przeźroczy oraz wiele tysięcy zdjęć cyfrowych o tematyce przyrodniczej i kulturowej z różnych regionów świata. Jest autorem książek popularno-naukowych, podręczników do geografii, albumów, współautorem encyklopedii geograficznych. Celem jego działalności jest także popularyzacja poznawania świata wśród młodzieży, stąd własne doświadczenia zawodowo-podróżnicze przekazuje podczas wykładów, przygotował kilkadziesiąt odcinków programów telewizyjnych i radiowych, kilkanaście wystaw fotograficznych oraz wygłosił ponad tysiąc prelekcji.

- 2005 r. jest członkiem Polskiego Oddziału „The Explorers Club”

- członek Polskiego Towarzystwa Geograficznego

- honorowy członek Stowarzyszenia Etiopsko-Polskiego

„Etiopia-Dolina Danakilska”- Zdzisław Preisner, uważana za najmniej przyjazny człowiekowi region na Ziemi, położona jest w północno-wschodniej Etiopii, w pobliżu granicy z Erytreą. Obejmuje obszar depresji leżącej około 120 m. poniżej poziomu morza, stanowiącej część systemu Ryftów Wschodnioafrykańskich, wyjątkowo aktywnej strefy tektonicznej i wulkanicznej. Wulkan Dallol to najniżej położony czynny wulkan na Ziemi (partie szczytowe na poziomie -40m). W rozległym obniżeniu na szczycie o powierzchni kilkudziesięciu hektarów wykształciły się wyjątkowo barwne struktury ewaporytów, czyli wytrąconych z gazów i gorących wód związków chemicznych soli, siarki, potasu itp. Jest to bez wątpienia najpiękniejsze tego typu miejsce na świecie. Aktywny od kilkunastu lat wulkan Erte Ale zachwyca zaś kraterem o średnicy ponad 100 m i głębokości około 40 m., w którym stale strzelają w górę fontanny rozżarzonej czerwonej lawy. Część powierzchni Kotliny zajmują rozległe solniska, które zresztą są źródłem pozyskiwania przez Afarów soli. Turystycznie do niedawna była zupełnie niedostępna nie tylko ze względu na panujące tu wysokie temperatury, ale głównie przez tutejszą ludność Afarów, którzy porywali obcych dla okupu. To wszystko nie odstrasza jednak tych, którzy chcą poznać ten arcyciekawy, z punktu widzenia przyrodniczego, obszar.

One Response to “Zdzisław Preisner”

  1. I Bydgoski Festiwal „PODRÓŻNICY" :

    [...] „Etiopia-Dolina Danakilska”- Zdzisław Preisner, uważana za najmniej przyjazny człowiekowi region na Ziemi, położona jest w [...]