II Bydgoski Festiwal „Podróżnicy” zakończył się w niedzielę!

Maj 24, 2012  //  Kategoria: Aktualności

3-dni podróżniczego święta nad Brdą za nami. Oprócz slajdowisk z całego świata, prezentacji filmowych, warsztatów i konkursów zostały wręczone pierwsze statuetki im. Tony’ego Halika polskim globtroterom, przez gościa specjalnego festiwalu- Elżbietę Dzikowską.

Jeden z największych festiwali podróżniczych w Polsce zakończył się 20 maja 2012. W trakcie trzydniowej otwartej imprezy gościliśmy tysiące pasjonatów podróży. W tym roku chcieliśmy oficjalnie Was przywitać, podziękować i zaprosić na Galę Otwarcia Festiwalu do Miejskiego Centrum Kultury, przy ul. Marcinkowskiego. Tam odbyła się ceremonią wręczenia pierwszych bydgoskich nagród podróżniczych im Tony’ego Halika. Statuetki wykonane z drewna przez artystę-rzeźbiarza- Tomasza Szwarca zostały wręczone przez Elżbietę Dzikowską, która osobiście pogratulowała sukcesów nagrodzonym. Nagrody trafiły do Aleksandra Doby za samotne przepłynięcie Atlantyku, Załogi jachtu Solanus, za opłynięcie bieguna północnego oraz braciom Michałowi i Szymonowi Jasieńskim za ambicje i upór w dążeniu do celu oraz inspiracje dla innych. Prezes bydgoskiego biura podróżników FLUGO wręczył osobną statuetkę dla Państwa Korbal za aktywny udział w klubie podróżnika FLUGO 2011.

Ceremonii towarzyszył program artystyczny indonezyjskiego tańca Gambyong- warszawskiej tancerki Marii Szymańskiej-Ilnata oraz spektaklu tanecznego “Andaluzyjski Sen’ w wykonaniu Fundacji Duende.

Oprócz wystaw fotograficznych „Uśmiech świata” Elżbiety Dzikowskiej, „Birmy” Rafała Glonka, „RPA” Doroty Oeknigk – Urbańskiej, “Podróż za jeden uśmiech do Azji”-Dominiki Gałęckiej oraz uczestników sztafety Afryka Nowaka można było obejrzeć filmy: „Po prostu Czad” Dominika Szmajdy – opowiadający o podążaniu przez Afrykę na rowerze, szukając miejsc, które w latach 1931 – 1936 odwiedził polski podróżnik- Kazimierz Nowak i „Zagubiony w Jukonie – Kanada” Marcina Ginieczko.

Przy współpracy z Medaid Adventure zorganizowaliśmy warsztaty z pierwszej pomocy dla dzieci do lat 10 oraz nocne warsztaty z pierwszej pomocy outdoorowej dla dorosłych. Festiwal to również warsztaty tańca flamenco Fundacji Duende oraz jogi na świeżym powietrzu nowoczesnej rekreacji Sportway. Odbyły się również warsztaty z projektowania fotoksiążek- CEWE. Te interaktywne spotkania z publicznością odniosły sukces przyciągając wielu zainteresowanych I udowadniając, że tego typu spotkania są potrzebne.

Z przerwami na degustację smaków świata- Kuchni Orientalnej i wspaniałych kanapek “Canapa” na powietrzu organizatorzy zaproponowali 20 niesamowitych slajdowisk z całego świata! W tradycje i legend kultury Sumatry wprowadziła nas Maria Szymańska- Ilnata, opowiadająca o swoim indonezyjskim weselu. Ania i Robb Maciąg zaprezentowali „Tysiąc szklanek herbaty – rowerem – trasą jedwabnego szlaku”, a Aleksander Doba zapowiedział samotne zdobycie kajakiem Pacyfiku, po tym jak przepłynął samotnie Atlantyk niewywrotnym kajakiem. Sobota stała się okazją do całodziennego podróżowania… za darmo!

Prelekcje rozpoczęła Elżbieta Dzikowska, której wpis autorski do książek „Groch i Kapusta” można było otrzymać z wielkim uśmiechem, Natalia Gomolińska wprowadziła słuchaczy jak przejechać autostopem przez życie, a Magda “Nashipae” Poros opowiedziała o prowadzonej akcji charytatywnej „Mogę się uczyć w Kenii” – żyjąc wśród Masajów. Drugi panel rozpoczęła dwujęzyczna prelekcja (angielsko-polska) pt. Sharing is Caring- Doroty i Stefana Oeknigk z wolontariatu w RPA, a potem opowieści z Sycylii śladami polskich artystów prowadzone przez Ewę Cichocką i Magdę Pannert – dziewczyny przy współpracy z Polkami zamieszkującymi na Sycylii odnalazły ślady pobytu sławnych Polaków na wyspie. Wypełniona po brzegi sala  – ponad 150 osób, które przyszły posłuchać Elizy Czyżewskiej, która zdobyła Kirgistan konno i pieszo. Wspaniała relacja z tego tajemniczego świata, jeszcze mało dostępnego dla turystyki. Kapitan Marta Sziłajtis-Obiegło wtajemniczyła słuchaczy w swój samotny rejs dookoła świata, a także oczarowała swoją osobowością. Jeszcze w sobotę mogliśmy poznać i posłuchać Jana Kwiatonia- bydgoszczanina, który wprowadził w tajniki wysokogórskiego nurkowania w Himalajach oraz Pawła Kilena, który za swoją 5-letnią wyprawę przez 4 kontynenty otrzymał Kolosa 2011. Wieczór spędziliśmy słuchając Marcina Obałka I jego niestandardowej prelekcji „Traktoriada” – czyli polskim Ursusem przez Amerykę Południową.

Niedzielne slajdowiska nie pozwalały na zwolnienie tempa – wczesnym popołudniem Anna Alboth poprowadziła prelekcję „Rodzina bez granic” – czyli jak z dwoma brzdącami poznać Amerykę Środkową. Następnie Afryka Nowaka i jeden z uczestników – Norbert Skrzyński miał możliwość zaprezentować ostatni etap przez Algierię. Na podwieczorek ostatniego dnia festiwalu Michał i Szymon Jasieńscy oraz Marcin Klisz dali prawdziwy pokaz i wciągnęli słuchaczy w bardzo zimny klimat – wyprawy na ziemię Torella na Spitsbergen. Opowiedzieli, o swojej próbie przejścia szlakiem polskich eksploratorów Spitsbergenu, po ośnieżonych polach, w temperaturze -30 st, ciągnąc za sobą sanie z jedzeniem i sprzetem. Inny podróżnik- Adam Wiśniewski, autor serii książek „Rowerem pisane” opowiedział o ukończonej kilka dni wcześniej wyprawie rowerem przez Nową Zelandię, Tasmanię I Australię. Festiwal zakończyła prelekcja „W 502 dni dookoła obu Ameryk” Bronisława Radlińskiego- kapitana załogi bydgoskiego jachtu Solanus.

Na koniec festiwalu ogłoszone zostały wyniki konkursów i rozdane nagrody na logo pleneru podróżniczego w Boruszynie oraz konkursu fotograficzno-reporterskiego “Relacja z Podróży”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za uczestniczenie w 3-dniowym podróżniczym święcie II Bydgoskiego Festiwalu „Podróżnicy”. Mamy nadzieję, że nasi wspaniali prelegenci Was zainspirowali, zmotywowali do działania, zarazili podróżami i pokazali, że można, bo kto podróżuje, ten dwa razy żyje!

 

Zdjęcia: Paweł Warlinski


 

Komentarze zamknięte.