Kapituła

EDkolorCzłonek Honorowy Kapituły Festiwalu

Pani Elżbieta Dzikowska- historyk sztuki, dinolog, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej.

Wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny Pieprz i wanilia.

Członkowie stali:

MagdaNierzwickaMagdalena Nierzwicka - Absolwentka muzealnictwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz podyplomowej etnologii UMK. Kustosz Muzeum Okręgowego w Toruniu prowadzący Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu. Organizatorka wielu wystaw oraz spotkań o tematyce podróżniczej. W szczególności zainteresowania swe skupia nad badaniami współczesnych kultur etnicznych z terenów Ameryki Łacińskiej. Zajmuje się również problematyką kolekcjonerstwa, zwłaszcza kolekcjonerstwa etnograficznego obiektów pozaeuropejskich.

 

karolina_sypniewskaKarolina Sypniewska -Bydgoszczanka, pilot wycieczek zagranicznych, pasjonatka dalekich podróży i wyzwań. Odwiedziła ponad 60 państw wyznając zasadę „kto się waha traci wiele”. Inicjatorka Festiwalu PODRÓŻNICY w Bydgoszczy oraz Kobieta Roku 2012 wg. internautów i słuchaczy Radio Gra w Bydgoszczy. Uczestniczka rowerowych projektów do Afryki- m.in.Afryka Nowaka (śladami Kazimierza Nowaka) oraz Rak’n’Rolling (Z Polski na Zwrotnik Raka). Obecnie w trakcie realizacji epickiej podróży na górę Auyantepui w Wenezueli.

 

agata_legitymacja Agata Kosmalska -marzycielka, dziennikarka, podróżniczka, redaktor naczelna magazynu „Dookoła Świata”. Współorganizatorka Bydgoskiego Festiwalu „Podróżnicy”. Założycielka Bydgoskiego Klubu Podróżnika. Z wykształcenia ekonomista, na co dzień reportażysta. Zaangażowana w organizację i koordynację wypraw oraz ekspedycji podróżniczych. Uczestnik dziennikarskiej międzynarodowej wyprawy Peru 2012, w trakcie realizacji nowej wyprawy: Szlakiem Pierwszej Polskiej Wyprawy do Afryki.

 

wicekanclerz.jpgFilip Sikora - Filip Jakub Sikora, z wykształcenia prawnik. Organizator wypraw trekkingowych i obozów surwiwalowych, taternik i skiturowiec, animator wielu przedsięwzięć za zakresu promocji turystyki kwalifikowanej, zaangażowany w działania integrujące branżę turystyczną. Miłośnik przyrody ożywionej (fotografia) i nieożywionej (geologia) . Pasjonat dalekich i bliskich podróży, ostatnio skupiający się na tych bliższych (min. Korona Europy, Szlak Małych Narodów Europy i Bliskiego Wschodu). Kanclerz Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

 

 
Członkowie wspomagający: osoby nagrodzone w roku 2012:

z10500605N,Kpt--Bronislaw-Radlinskikpt. Bronisław Radliński- Kapitan jachtowy. Uczestnik w wyprawie dookoła Islandii, przechodząc dwukrotnie cieśninę Pentland Firth dwukrotnie – z zachodu na wschód i wschodu na zachód. W 2001 r. był organizatorem i kapitanem wyprawy wokół Svalbardu. Wyprawa trwała 49 dni podczas, której przebył 3700 Mm. W 2003 roku uczestniczył jako kapitan w rejsie polarnym wzdłuż wschodnich wybrzeży Grenlandii osiągając 79°05’N 14°56’W. Kpt. Bronisław Radliński jest współautorem książki pt. „Port macierzysty Bydgoszcz”. W 2010 r. jako kapitan na jachcie „Solanus” wraz z załogą pokonali tzw. Przejście Północno- Zachodnie, to jeden z etapów półtorarocznej wyprawy polegającej na opłynięciu obu Ameryk. Zdobywca Statuetki im. Tony’ego Halika 2012.

 

imagesAleksander Doba – zdobywca Halika 2012 za samotne przepłynięcie kajakiem przez Atlantyk

polski podróżnik, kajakarz i odkrywca. Jako pierwszy opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic przez Cieśninę Pilawską do Elbląga. Dwukrotny Akademicki Mistrz Polski w Kajakarstwie Górskim. „Na liczniku kajakowym” ma 64 000 km, w tym kilkanaście tysięcy km po morzach. Ukończył Politechnikę Poznańską. Turystykę kajakową uprawia od 1980 roku. W 1999 roku został laureatem międzynarodowej nagrody „Conrady” w kategorii „indywidualności żeglarskie” za rejs kajakiem dookoła Bałtyku. W roku 2010 otrzymał prestiżową nagrodę za największe osiągnięcia podróżnicze przyznawane przez internautów – Złote Stopy 2009/2010 w kategorii generalnej i w kategorii Woda oraz KOLOS-a w Gdyni.

 


imagesSzymon Jasieński
– zdobywca Halika 2012 – w imieniu uczestników wyprawy Torell Expedition

Zaczął podróżować bardzo wcześnie. Gdy miał 16 lat wyjechał samotnie do Australii. To uruchomiło lawinę kolejnych wyjazdów, które realizował już wspólnie z bratem Michałem. Zjeździł Europę, Bliski i Daleki Wschód, większość drogą lądową, zamieniając samoloty na autostop, lokalne pociągi i autobusy. Ma za sobą zimową wyprawę na Spitsbergen w 2010 roku. Kocha góry, śnieg i wszystko, co się z tym wiąże.  Twierdzi, że w poprzednim życiu byli z Michałem Pakistańczykami. Zawodowo przyszły budowlaniec oraz instruktor narciarstwa i snowboardu. W przyszłości chciałby odwiedzić Afganistan.