TRAVELERY 2012 WRĘCZONE!

Maj 23, 2013  //  Kategoria: Aktualności

482476_196985430449729_1442739463_n 954602_563901130299502_1287542999_n 942137_4641429205409_543362289_n

TRAVELERY 2012 ZOSTAŁY WRĘCZONE! Jest nam niezmiernie miło przedstawić tegorocznych zwycięzców VII plebiscytu magazynu podróżniczego Traveler, a zarazem naszych gości festiwalu!

Społeczna Inicjatywa Roku-projekt RAK’n'ROLLING i bohaterki-Agnieszka Grudowska, Eliza Czyżewska i Magdalena Węglarz. Robert Robb Maciąg- podróżnicza książka roku czyli „Tysiąc szklanek herbaty-Spotkania na Jedwabnym Szlaku”- gościł u nas z żoną Anią w 2012!

Serdeczne gratulacje dla pozostałych zwycięzców- może i oni pojawią się u nas w przyszłości:))

http://www.national-geographic.pl/aktualnosci/pokaz/travelery-2012-wreczone/

ZWYCIĘZCY TRAVELERóW 2012:

Podróż roku

Za realizację niestandardowej wyprawy, która była czymś więcej niż tylko przemierzaniem przestrzeni geograficznej

Dziki Madagaskar – tajemnice rzeki i ludzi – Arkadiusz Ziemba, Zbigniew Sas
Najpierw jako pierwsi w historii przemierzyli bieg rzeki Antanambalana od źródeł do ujścia. Po drodze kupili dłubankę, spędzili noc w obozie złodziei bydła i uczestniczyli w rytuale przewijania zwłok. Później zawitali do wioski Ambinanitelo, gdzie mieszkał Arkady Fiedler. Tam z inicjatywy podróżników stanie pomnik upamiętniający polskiego pisarza.
www.dzikimadagaskar.pl 

Wyczyn roku
Za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych

Pierwsze zimowe wejście na szczyt Gaszerbrum I w Karakorum – Adam Bielecki i Janusz Gołąb z zespołem, pod kierownictwem Artura Hajzera
Ten wyczyn już przeszedł do historii himalaizmu. 9 marca 2012 r. Polacy stanęli na szczycie Gaszerbrum I. Zostało to uznane przez renomowany amerykański portal internetowy explorersweb za najważniejsze osiągnięcie w dziedzinie eksploracji i sportu w 2012 r. – ważniejsze nawet od skoku Felixa Baumgartnera z kosmosu.
www.polskihimalaizmzimowy.pl  

Społeczna inicjatywa roku
Dla osób / instytucji, które przyczyniają się do poprawy świadomości ekologicznej, ocalenia dzikiej przyrody lub dziedzictwa kulturowego

Podróż marzeń na zwrotnik Raka – Fundacja Rak&Roll
Raka można pokonać, tak jak pokonać można drogę na Zwrotnik Raka – to hasło rzuciła fundacja Rak&Roll, od ponad trzech lat walcząca ze schematami myślenia o chorobach nowotworowych. Jej podopieczni pokonali 5 tys. km i równie dużo stereotypów na temat tej choroby. Przejechali z Polski przez kraje Europy i Maroko do Sahary Zachodniej. Przy okazji przypominając, że jak dowodzą badania, jazda na rowerze może zapobiegać zachorowaniom na nowotwór.
www.raknroll.pl

Naukowe odkrycie roku
Za dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury

Meteoryt Morasko – Magdalena Skirzewska, Łukasz Smuła i zespół Prof. Andrzeja Muszyńskiego
Ponad ćwierć tony i ponad 70 cm w najszerszym miejscu ma kawał kosmicznego żelaza, który poszukiwacze meteorytów z Opola pod okiem poznańskiego geologa wykopali w Rezerwacie Morasko. Okaz leżał ponad dwa metry pod ziemią. To część największego deszczu meteorytów w Europie. Jak się szacuje, do tej pory znaleziono łącznie od półtora do dwóch ton kosmicznych skał.
Podróżnicza książka roku
Za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe

Robert Robb Maciąg – „Tysiąc Szklanek Herbaty. Spotkania Na Jedwabnym Szlaku”
Kiedyś słynny szlak kupców, podróżników, poszukiwaczy przygód, a także miejsce wymiany myśli filozofów i mistyków. Co dziś pozostało z dawnego Jedwabnego Szlaku? Robert Robb Maciąg, zdobywca Travelera 2007 w kategorii Podróż roku, głowę ma wolną od uprzedzeń i przy tytułowych szklankach herbaty odkrywa prawdziwą Azję Centralną. (Wyd. Bezdroża).

Blog Travelerowca
Dla podróżnika, który za pomocą bloga najefektowniej przeniósł swą podróż przez świat realny do świata wirtualnego

Skokwbokblog.com
 – Maciek Klimowicz
Maciek Klimowicz prowadził zwykłe życie, aż kiedyś pojechał w góry. Tam poczuł przestrzeń i zrozumiał, że czas coś zmienić. Zamieszkał w Tajlandii. Prowadzi bloga, dzięki któremu poznajemy kulisy życia w tym kraju, a także podróży do innych miejsc Azji. Zdjęcia są idealnym uzupełnieniem każdego wpisu.

III edycja podróżniczego święta nad Brdą za nami!

Kwiecień 22, 2013  //  Kategoria: Aktualności

Stowarzyszenie „W DRODZE”-Karolina Sypniewska, Agata Kosmalska-  główny organizator przedsięwzięcia dziękuje wszystkim za liczne przybycie i zaprasza do krótkiej relacji fotoreporterskiej.

Do Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej zjechało się 15 prelegentów z całej Polski, którzy zabrali nas w podróż po całym świecie. Ich inspirujące opowieści i entuzjazm był tak magiczny, że każdy kto w dniach 19-20.04 zjawił się na festiwalu wyszedł zarażony na dobre. Bo właśnie takie są podróże- jak nieuleczalna choroba.

W piątek o godzinie 15.00 wystartowaliśmy! Na początek premierowy pokaz filmu „Polskie Andy” w reżyserii Piotra Makosa. Była autostopowa podróż marzeń Przemka Skokowskiego, wspinaczkowe opowieści Janusza Ryszewskiego, Rak’n’rollingowa wyprawa rowerowa Agnieszki Grudowskiej. Na Olimpiadę w Londynie zabrał nas Marek i Mateusz Miłoszewscy czyli ojciec i małoletni syn. Następnie doświadczyliśmy obalania kubańskich mitów przez Piotra Sudoła i Gustawa Dudka. Inicjatorka festiwalu Karolina Sypniewska na sam koniec zabrała widzów do Wenezueli przedstawiając projekt Aqua Story u źródeł nadwody.

Sobotni poranek rozpoczęliśmy spływem kajakowym POD PRĄD BRDY z gościem specjalnym Piotrem Kuryło, który wcześniej przepłynął w ten sposób Wisłę.

Zaskoczeniem było przymusowe przeniesienie kajaków oraz smoczej łodzi przez uczestników spływu aby móc kontynuować rejs i rozpocząć drugi dzień festiwalu.

W sobotę odbyły się warsztaty taniego latania Mateusza Machulskiego aby potem Kamila Kielar zabrała nas na Alaskę. Następnie udowodniono nam, że podróż z dzieckiem w plecaku to nie kłopot. W ten sposób przez Armenie i Gruzję podróżowała rodzinka Tulejów. W Ameryce Łacińskiej wśród piratów tańczyło małżeństwo podróżnicze Marcina i Magdy Musiałów. Kolejna prezentacja to rowerem przez Kanion Colorado Jacka Krakowskiego oraz Śladami Polonii na świecie czyli jak zobaczyć cały świat w 16 miesięcy Ryszarda Tunkiewicza. Na godzinę 16.00 tłumy czekały na gościa specjalnego- Pierwszego i jedynego Polaka, który czterokrotnie zdobył najwyższy szczyt świata- Ryszarda Pawłowskiego.

Pozostając w klimacie gór wyprawą na Spitsbergen zaskoczyła nas Agnieszka Siejka aby na koniec festiwalu Piotr Kuryło opowiedział o swoim wyczynie kajakowym „Zawsze pod prąd”.

 

Statuetki im.Tony’ego Halika zostały wręczone wieczorem na Gali III Bydgoskiego Festiwalu „Podróżnicy” w Miejskim Centrum Kultury. Nagrodzeni zostali: Kamila Kielar za samotną rowerową podróż na Alaskę-Me,myself&Alaska, Ryszard Tunkiewicz i Jacek Michalski za Podróż marzeń dookoła świata śladami Polonii, Marta Sziłajtis Obiegło, Michał Dylon i Anna Janik za wyprawę ZEW PÓŁNOCY. Dodatkowo nagroda im.Tony’ego Halika została przyznana przez Biuro Podróżników FLUGO dla swoich klientów-Krystyny i Jana Winter.

Wyróżnieni zostali: Przemysław Złotkowski i Dorota Muszyńska za projekt TANDEM.pl- czyli tandemem przez Amerykę Południową, Piotr Kuryło- za kajakowy projekt- Zawsze pod prąd, Jacek Fischbach i Mirosław Olszycki-Nuevo Mundo- polskim szlakiem przez Amerykę Południową, Mateusz i Marek Miłoszewscy za rowerową wyprawę taty i syna na Olimpiadę w Londynie. Nagrodę specjalną otrzymał projekt AQUA STORY- u źródeł nadwody czyli Agnieszka Grudowska, Karolina Sypniewska i Piotr Sudoł za pierwszy polski zjazd na linach z najwyższego wodospadu na świecie- Salto Angel w Wenezueli. Dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie wszystkim uczestnikom.

 

Fotorelacje na https://www.facebook.com/podroznicyfestiwal?ref=hl

DSC01223DSC_0216 DSC_0230DSC_0250DSC_0307DSC_0373DSC_0417DSC_0371DSC_0420DSC_0479DSC_0453DSC_2592DSC_0532DSC_0557DSC_2651DSC_2691DSC_2708       DSC_2717     DSC_2652DSC_0881    DSC_1293 DSC_1331DSC_2578 DSC_1446 DSC_1471 DSC_1484 DSC_1545 DSC_1571 DSC_1572 DSC_1632 DSC_1743 DSC_1786 DSC_1813 DSC_1861 DSC_2009 DSC_2086

Będzie się działo! Zapraszamy do Bydgoszczy!

Kwiecień 17, 2013  //  Kategoria: Aktualności

DARMOWE WARSZTATY TANIEGO LATANIA

Kwiecień 16, 2013  //  Kategoria: Aktualności, Goście

Zapraszamy zainteresowanych na warsztaty taniego latania z autorem portalu http://www.latajacabydgoszcz.pl/- Mateuszem Machulskim w sobotę w APK przy ul. Królowej Jadwigi o godz. 11.30.

Kilka słów o tym czego się dowiecie:

„Podczas mojego wystąpienia przekażę informacje na temat tego jak tanio
latać i na co zwracać uwagę, aby nie przepłacać za bilety lotnicze. Pokażę
również możliwości na tanie latanie w okolicy Bydgoszczy. Moja pasja do
lotnictwa rozpoczęła się w 2007 roku od tzw. spottingu, czyli robienia
zdjęć samolotów a potem, gdy zainteresowanie się rozwijało, wciągnęło mnie
latanie. Czasami bez celu, ale zawsze z wielką przyjemnością, i co
najważniejsze tanio. Przez ostatnie 5 lat odbyłem 155 lotów,
spędzając w powietrzu niemal 15 dni, odwiedzając m.in. Chiny, Tajlandię,
Malezją i Sri Lankę. Aby dzielić się swoją pasją 2 lata temu założyłem
portal o tanich podróżach Latająca Bydgoszcz a od 1,5 miesiąca funkcjonuje
moje biuro podróży LatamzBydgoszczy.pl. Moimi rekordami były: Londyn za 1
grosz oraz Japonia w dwie strony za 290 zł. Mam nadzieję, że podczas
wykładu uda mi się zarazić kolejne osoby tanim podróżowaniem, ponieważ
warto korzystać z niesamowitych okazji zwiedzania świata, które pojawiają
się niemal każdego dnia.”

logoplb

Autostopem ku wolności- Paweł Bartnik

Kwiecień 15, 2013  //  Kategoria: Aktualności

Paweł Bartnik walczy o nagrodę im.Tony’ego Halika!…Rozdanie już w najbliższą sobotę w Bydgoszczy!

Zapytanie ludzi o wolność- zadanie dwóch pytań „Czym dla Ciebie jest Wolność? Czy czujesz się wolny?” i zebranie tych odpowiedzi w dwóch specjalnych dziennikach podróży. Dowiedzieć się samemu czym dla mnie jest wolność i poczuć ją. Cel geograficzny- z Polski po spotkaniu z Wałęsą wyłącznie autostopem dojechać do Indii-  miejscowość Dharamsala i spotkać się na audiencji prywatnej z Dalajlamą. Powrót do Polski planowo ta samą drogą. Wyprawa zatrzymała się na Teheranie.