Kapituła

EDkolorCzłonek Honorowy Kapituły Festiwalu

Pani Elżbieta Dzikowska- historyk sztuki, dinolog, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej.

Wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny Pieprz i wanilia.

Członkowie stali:

MagdaNierzwickaMagdalena Nierzwicka - Absolwentka muzealnictwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz podyplomowej etnologii UMK. Kustosz Muzeum Okręgowego w Toruniu prowadzący Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu. Organizatorka wielu wystaw oraz spotkań o tematyce podróżniczej. W szczególności zainteresowania swe skupia nad badaniami współczesnych kultur etnicznych z terenów Ameryki Łacińskiej. Zajmuje się również problematyką kolekcjonerstwa, zwłaszcza kolekcjonerstwa etnograficznego obiektów pozaeuropejskich.

 

karolina_sypniewskaKarolina Sypniewska -Bydgoszczanka, pilot wycieczek zagranicznych, pasjonatka dalekich podróży i wyzwań. Odwiedziła ponad 60 państw wyznając zasadę „kto się waha traci wiele”. Inicjatorka Festiwalu PODRÓŻNICY w Bydgoszczy oraz Kobieta Roku 2012 wg. internautów i słuchaczy Radio Gra w Bydgoszczy. Uczestniczka rowerowych projektów do Afryki- m.in.Afryka Nowaka (śladami Kazimierza Nowaka) oraz Rak’n’Rolling (Z Polski na Zwrotnik Raka). Obecnie w trakcie realizacji epickiej podróży na górę Auyantepui w Wenezueli.

 

agata_legitymacja Agata Kosmalska -marzycielka, dziennikarka, podróżniczka, redaktor naczelna magazynu „Dookoła Świata”. Współorganizatorka Bydgoskiego Festiwalu „Podróżnicy”. Założycielka Bydgoskiego Klubu Podróżnika. Z wykształcenia ekonomista, na co dzień reportażysta. Zaangażowana w organizację i koordynację wypraw oraz ekspedycji podróżniczych. Uczestnik dziennikarskiej międzynarodowej wyprawy Peru 2012, w trakcie realizacji nowej wyprawy: Szlakiem Pierwszej Polskiej Wyprawy do Afryki.

 W 2014 ROKU NIE BIERZE UDZIAŁU W GŁOSOWANIU, Z UWAGI NA ZGŁOSZENIE WYPRAWY.

wicekanclerz.jpgFilip Sikora - Filip Jakub Sikora, z wykształcenia prawnik. Organizator wypraw trekkingowych i obozów surwiwalowych, taternik i skiturowiec, animator wielu przedsięwzięć za zakresu promocji turystyki kwalifikowanej, zaangażowany w działania integrujące branżę turystyczną. Miłośnik przyrody ożywionej (fotografia) i nieożywionej (geologia) . Pasjonat dalekich i bliskich podróży, ostatnio skupiający się na tych bliższych (min. Korona Europy, Szlak Małych Narodów Europy i Bliskiego Wschodu). Kanclerz Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

 

robert1Dr Robert Brudnicki - Dyrektor Instytutu Gospodarki Turystycznej i Geografii Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Autor wielu publikacji naukowych z dziedziny turystyki. Zainteresowania naukowe: aktywnością turystyczna i rekreacyjną, wpływem turystyki na rozwój regionów, przestrzenią turystyczną i analiza potencjału turystycznego, różnymi formami turystycznymi: wypoczynkową, specjalistyczną, kulturową, biznesową i uzdrowiskową.

 

Image3Jerzy Matuszak – Geograf, z-ca Dyrektora Instytutu Gospodarki Turystycznej i Geografii w Bydgoszczy, Prezes PIT, od lat zajmuje się ekonomiką turystyki i obsługą ruchu turystycznego. Pilot wycieczek i przewodnik. Podróżnik, który ma na swoim koncie wiele odwiedzonych krajów.

 

 

Członkowie wspomagający: osoby nagrodzone statuetkami Halika w roku 2013:

 

1374984_735497213143437_1825090680_nKamila Kielar- oczarowała komisję i widzów, którzy słuchali opowieści z samotnej rowerowej podróży po Alasce- „me, myslelf and Alaska”. Miała być arabistą, bo wydawało jej się, że lubi ciepło. Na szczęście zdarza się i tak, że studia jednak czegoś uczą i gdy przypadkiem wylądowała na fińskim uniwersytecie odkryła, że jednak tereny subpolarne są bezdyskusyjnie najfajniejsze na świecie. Z podróży zawsze przywozi coś więcej, niż tylko przeżycia i zupełnie nie chodzi tu o figurki na kominek, bo sama podróż jest dla niej jedynie pretekstem. Najważniejsze projekty podróżnicze, w jakich brała udział to Afryka Nowaka (dwa etapy) oraz samotne podróże rowerowe w poprzek całej Alaski i Kamczatki. Ma na koncie 6 kontynentów (choć wstyd przyznać, brakuje Antarktydy) oraz 60 krajów. Na razie.

2013-02-20Marta Sziłajtis-Obiegło, Michał Dylon oraz Anna Janik- Statuetka za ekspedycję Zew Północy czyli pierwszy polski rejs jachtem dookoła Skandynawii ukończony w jednym sezonie, bez składania masztu. Marta- kapitan jachtowy,  najmłodsza Polka, która samotnie opłynęła świat, laureatka gdyńskich KOLOSÓW, wyróżniona nagrodą Rejs Roku 2009, uhonorowana dyplomem Kapitana Żeglugi Wielkiej Honoris Causa, główna pomysłodawczyni i kapitan Zew Północy. Michał-Absolwent Akademii Morskiej w Gdyni (Nawigacja), do której trafił tylko po to, żeby popływać na Darze Młodzieży. Posiada patent Kapitana Jachtowego oraz Motorowodnego wg PZŻ jak i International Yacht Training (USA).  Anna- prawdziwy przyjaciel i prawa ręka pani kapitan. Wyprawę jachtem dookoła Skandynawii zawiadywała głównie z biura na lądzie, gromadząc wszelkie niezbędne informacje do sprawnej obsługi rejsu. Prowadziła dokumentację fotograficzną, zawiadywała rezerwacjami i ubezpieczeniem. Zarządza stroną internetową i profilami na facebook’u.

Wrocili_wyprawy_dookola_6007035Ryszard Tunkiewicz i Jacek Michalski- W półtora roku przemierzyli świat dookoła – szczeciński podróżnik Ryszard Tunkiewicz i warszawiak Jacek Michalski podróżowali ponad 460 dni. W tym czasie przeszli tysiące kilometrów, odwiedzając każdy kontynent, wszędzie szukając śladów Polonii. Podróżnicy większość trasy pokonali pieszo i jak sami mówią dawno już przestali liczyć kilometry. Niesamowity przykład ludzi pokazujących, że można!