Kapituła

EDkolorCzłonek Honorowy Kapituły Festiwalu

Pani Elżbieta Dzikowska- historyk sztuki, dinolog, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej.

Wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny Pieprz i wanilia.

Członkowie stali:

MagdaNierzwickaMagdalena Nierzwicka - Absolwentka muzealnictwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz podyplomowej etnologii UMK. Kustosz Muzeum Okręgowego w Toruniu prowadzący Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu. Organizatorka wielu wystaw oraz spotkań o tematyce podróżniczej. W szczególności zainteresowania swe skupia nad badaniami współczesnych kultur etnicznych z terenów Ameryki Łacińskiej. Zajmuje się również problematyką kolekcjonerstwa, zwłaszcza kolekcjonerstwa etnograficznego obiektów pozaeuropejskich.

 

karolina_sypniewskaKarolina Sypniewska -Bydgoszczanka, pilot wycieczek zagranicznych, pasjonatka dalekich podróży i wyzwań. Odwiedziła ponad 60 państw wyznając zasadę „kto się waha traci wiele”. Inicjatorka Festiwalu PODRÓŻNICY w Bydgoszczy oraz Kobieta Roku 2012 wg. internautów i słuchaczy Radio Gra w Bydgoszczy. Uczestniczka rowerowych projektów do Afryki- m.in.Afryka Nowaka (śladami Kazimierza Nowaka) oraz Rak’n’Rolling (Z Polski na Zwrotnik Raka). Obecnie w trakcie realizacji epickiej podróży na górę Auyantepui w Wenezueli.

 

agata_legitymacja Agata Kosmalska -marzycielka, dziennikarka, podróżniczka, redaktor naczelna magazynu „Dookoła Świata”. Współorganizatorka Bydgoskiego Festiwalu „Podróżnicy”. Założycielka Bydgoskiego Klubu Podróżnika. Z wykształcenia ekonomista, na co dzień reportażysta. Zaangażowana w organizację i koordynację wypraw oraz ekspedycji podróżniczych. Uczestnik dziennikarskiej międzynarodowej wyprawy Peru 2012, w trakcie realizacji nowej wyprawy: Szlakiem Pierwszej Polskiej Wyprawy do Afryki.

 

wicekanclerz.jpgFilip Sikora - Filip Jakub Sikora, z wykształcenia prawnik. Organizator wypraw trekkingowych i obozów surwiwalowych, taternik i skiturowiec, animator wielu przedsięwzięć za zakresu promocji turystyki kwalifikowanej, zaangażowany w działania integrujące branżę turystyczną. Miłośnik przyrody ożywionej (fotografia) i nieożywionej (geologia) . Pasjonat dalekich i bliskich podróży, ostatnio skupiający się na tych bliższych (min. Korona Europy, Szlak Małych Narodów Europy i Bliskiego Wschodu). Kanclerz Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

 

robert1Dr Robert Brudnicki - Dyrektor Katedry Gospodarki Turystycznej i Geografii Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Autor wielu publikacji naukowych z dziedziny turystyki. Zainteresowania naukowe: aktywnością turystyczna i rekreacyjną, wpływ turystyki na rozwój regionów, przestrzenią turystyczną i analiza potencjału turystycznego, różnymi formami turystycznymi: wypoczynkową, specjalistyczną, kulturową, biznesową i uzdrowiskową.

 

Image3Jerzy Matuszak – Geograf, z-ca Dyrektora Katedry Gospodarki Turystycznej i Geografii w Bydgoszczy, Prezes PIT, od lat zajmuje się ekonomiką turystyki i obsługą ruchu turystycznego. Pilot wycieczek i przewodnik. Podróżnik, który ma na swoim koncie wiele odwiedzonych krajów.

 

 

Członkowie wspomagający: osoby nagrodzone statuetkami Halika w roku 2014:

 

R.Drak_kapitułaRobert Drak - znany również jako „Smoku”, „Benek”, „Tygrys”
Kajakarz, boatman. Na wyprawie Grand Canion Colorado otrzymał kolejne przezwisko „Big Dog”. Wesołek o słonecznym usposobieniu, który w nawet najgorszych momentach wszystkich potrafił rozbawić. Na rzece odkrył u siebie żyłkę pontoniarza i na pontonie spłynął wszystkie najgroźniejsze bystrza. Absolwent Akademii Górniczo Hutniczej. W Bystrzu od 1989 roku. Płetwonurek, morski sternik jachtowy.
Uczestnik wypraw:
Swedseayak kajaki morskie na Morzu Północnym (2006),
Grecja (2008, 2012, 2014), spływ Sun Kosi i trekking Nepal (2009), pływał na kajakach w Czarnogórze, Włoszech, Słowenii, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Czechach, Słowacji.
Obywatel miasta Krakowa. Ojciec dwóch nastoletnich synów, też już zresztą nieuleczalnie zarażonych sportami wodnymi.
Uzależniony od kontaktu z „żywą” przyrodą pod każdą postacią – rzeki, jeziora, łąki, lasy, stepy, góry, morza, oceany. Kajaki, żagle, rowery, narty, piesze wędrówki. Byle zawsze w bliskości z przyrodą. Generalnie „zwierzę wodne”. Wyznawca zasady, że bez kontaktu z wodą (słodką lub słoną) nie ma podróży.

Jako członek zespołu, uczestnik wyprawy Grand Canion Colorado nagrodzony statuetką Tony’ego Halika 2014 podczas Festiwalu „Podróżnicy”.

Tomasz GrzywaczewskiTomasz Grzywaczewski – dziennikarz, podróżnik i doktorant prawa międzynarodowego specjalizujący się w problematyce quasi-państw. Jest najmłodszym w Polsce członkiem prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club. Jako dziennikarz współpracował m.in. z  Wprost i Dziennikiem Gazetą Prawną, publikował w Do Rzeczy oraz Explorers Web. Jest stałym współpracownikiem magazynu Podróże. Realizuje własne projekt reportersko-podróżnicze, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawę z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013 – wyprawę na Transpolarną Magistralę Kolejową, syberyjską kolej-widmo zw. Drogą Umarłych. Nagrodzony statuetką Tony’ego Halika w 2014 roku za Long Walk Plus Expedition podczas IV edycji Bydgoskiego Festiwalu „Podróżnicy”. Jest autorem książki „Przez dziki Wschód” nagrodzonej nagrodą Magellana dla najlepszego reportażu podróżniczego 2012 r. Gościnnie publikował również w książkach innych autorów.

MaciejŁucjaMaciej Czapliński i Łucja Matusiak – nagrodzeni statuetką im. Tony,ego Halika w IV edycji Bydgoskiego Festiwalu „Podróżnicy”, uczestnicy wyprawy Afryka. Przekrój Poprzeczny, której celem było pokonanie legendarnej trasy DD – Dakar – Dżibuti przez Afrykę. Rowerami przejechali we dwoje 10 tysięcy kilometrów, w ciągu 6 miesięcy, przemierzając przez 10 krajów Czarnego Lądu. Jako członkowie Kapituły w tym roku oddadzą swoje głosy na najlepszych!

 

Bartosz Malinowski
(nie bierze udziału w głosowaniu, z uwagi na zgłoszenie do konkursu)

Filip_ramkaFilip Drożdż - Urodzony w Łodzi, absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej (Wydział Operatorski) oraz krakowskiej ASP.
Autor zdjęć wielu filmów dokumentalnych i fabularnych. Uczestnik projektów artystycznych i podróżniczych. Od najmłodszych lat podróżował po Polsce, objechał stopem Europę rysując i fotografując. Podróżnik z pasji, najbardziej lubi wyprawy bez mapy oraz spotkania i rozmowy z ludźmi.