Wystawy

Śladami Tony`ego Halika.

Opowieść o współczesnych Indianach Ameryki Środkowej i Południowej

 

Wystawa jest podsumowaniem projektu podróżniczego pn. „Cinemaya Panamericana”, zrealizowanego przez trójkę podróżników: Szymona Stawskiego, Piotra Bobińskiego i Bogumiłę Bibel. Projekt ten miał być próbą odwzorowania podróży Tony’ego Halika przez Amerykę Środkową i Południową, w celu wykrycia zmian, jakie zaszły w społecznościach indiańskich Ameryki Łacińskiej.

Projekt został zrealizowany w pięćdziesiątą rocznicę wielkiej wyprawy Tony’ego Halika. Przez całą drogę trójce podróżników przewodziły dwie książki: „180 000 kilometrów przygody” oraz „Jeep – moja wielka przygoda”, w których Halik opisał swoje doświadczenia związane z przemierzaniem obu Ameryk. To właśnie na podstawie opisanych w tych książkach miejsc autorzy projektu ustalili trasę obejmującą 17 krajów. Swoją przygodę rozpoczęli w Meksyku, a zakończyli na krańcach południowej Patagonii.

Porównując opisy Halika ze współczesnymi obrazami, mogli dostrzec, jak przez pięćdziesiąt lat ewoluowały zwyczaje społeczności indiańskich. W projekt podróżniczy włączona została również projekcja filmów, w formie kina obwoźnego. Rdzennym mieszkańcom Ameryki Łacińskiej zaprezentowano bajki z wytwórni „Semafor”, filmy ukazujące europejską i polską kulturę, a także dorobek dokumentalny Tony’ego Halika. Efektem tej wyprawy jest imponujący zbiór zdjęć, które ukazują współczesne oblicze Indian, odmienne od tego widzianego przez Halika pięćdziesiąt lat temu.

wystawa_halika Fot 1.