WARSZTATY

CIEKAWI ŚWIATA – WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 

siejka1„Multisensoryczne poznawanie świata, dotykanie wszystkimi zmysłami i odbieranie wielu bodźców wzbogaci świat dziecka. Poprzez stymulację zmysłów i rozszerzanie zdolności manualnych dajemy dziecku możliwość wielostronnego, kreatywnego rozwoju. W dobie globalizacji, edukacja międzykulturowa staje się niezbędna już od najmłodszych lat. Poprzez zapoznanie się z kulturami, religiami i stylami życia w innych krajach pokazujemy konteksty kulturowe. W atmosferze zabawy będziemy kształtować postawy tolerancji i otwartości wobec różnic rasowych, etnicznych i religijnych oraz do odrzucenia stereotypów myślowych.”

 

Warsztaty poprowadzi Agnieszka Siejka .

Terminy warsztatów:

Piątek 22 kwiecień 2016 godz. 10.00 – 11.00, godz. 11.15 – 12.15

Sobota 23 kwiecień 2016 godz. 11.00 – 12.00, 13.00 – 14.00, 16.00 – 17.00

Zgłoszenia (z podaniem ilości dzieci i wieku) proszę przesyłać na adres:
agata.wdrodze@gmail.com
siejka.aga@gmail.com

 

Marhaba – Witamy w Maroku

Prezentacja:
Gdzieś pośród piasków Sahary, w berberyjskim namiocie roztacza się zapach miętowej herbaty. Przy dźwiękach bębenków opowiadacze baśni  snują  historie o dawnych czasach, tradycjach i obyczajach. Wplatając do opowieści nowe wątki, wyjaśniają różnicę między kulturami, tłumaczą zawiłości życia. Historie o dawnych czasach, karawanach transportujących drogocenne towary i rozbójnikach grasujących po pustyni, jedna po drugiej układają się jak misternie tkany dywan, tworząc wielobarwny obraz świata.

Celem zajęć  jest: rozbudzenie wyobraźni i zachęcenie do poznawania świata; zapoznanie się z historią i kulturą Maroka; przybliżenie obyczajów panujących wśród tradycyjnych społeczności; wyjaśnienie kim są nomadzi i do czego służą karawany; posmakowanie potraw i tradycyjnej herbaty berberyjskiej; wypróbowanie kosmetyków z oleju arganowego, oliwy i liści laurowych; uświadomienie dzieciom różnic kulturowych.

 

Przygoda w Hammamie

siejka2Prezentacja:
Dawno, dawno temu, gdy w domach nie było jeszcze łazienek funkcję tę spełniały łaźnie miejskie. Tym razem wybierzemy się w podróż do Libanu gdzie funkcję łaźni miejskiej spełnia hammam. To nie tylko miejsce gdzie ludzie przychodzą się myć, ale przede wszystkim to miejsce spotkań towarzyskich. W oparach pary wodnej spotykają się mężczyźni dyskutując o ważnych dla siebie sprawach. Kobiety dbające o urodę nakładają na twarz cienką warstwę czerwonej glinki wulkanicznej lub białej glinki kaolinowej. Dzieci wysmarowane zieloną lub niebieską maseczką z alg morskich bawią się bardzo dobrze i zgłębiają wiedzę o obcych kulturach.

Celem zajęć jest: zapoznanie się z podstawowymi zasadami panującymi w hammamie.

Dzieci będą miały okazję wypróbować naturalnych kosmetyków na bazie oleju arganowego, oliwy i liści laurowych oraz glinek kosmetycznych. Samodzielne przygotowanie masek na bazie owoców. Poprzez obyczaje z różnych stron świata  zapoznanie i uświadomienie dzieciom różnic kulturowych.