Kapituła

EDkolorCzłonek Honorowy Kapituły Festiwalu

Pani Elżbieta Dzikowska- historyk sztuki, dinolog, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej.

Wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny Pieprz i wanilia.

Członkowie stali:

MagdaNierzwickaMagdalena Nierzwicka – Absolwentka muzealnictwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz podyplomowej etnologii UMK. Kustosz Muzeum Okręgowego w Toruniu prowadzący Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu. Organizatorka wielu wystaw oraz spotkań o tematyce podróżniczej. W szczególności zainteresowania swe skupia nad badaniami współczesnych kultur etnicznych z terenów Ameryki Łacińskiej. Zajmuje się również problematyką kolekcjonerstwa, zwłaszcza kolekcjonerstwa etnograficznego obiektów pozaeuropejskich.

 

karolina_sypniewskaKarolina Sypniewska-Wida -Bydgoszczanka, pilot wycieczek zagranicznych, pasjonatka dalekich podróży i wyzwań. Odwiedziła ponad 70 państw wyznając zasadę „kto się waha traci wiele”. Inicjatorka Festiwalu PODRÓŻNICY w Bydgoszczy oraz Kobieta Roku 2012 wg. internautów i słuchaczy Radio Gra w Bydgoszczy. Uczestniczka rowerowych projektów do Afryki- m.in.Afryka Nowaka (śladami Kazimierza Nowaka) oraz Rak’n’Rolling (Z Polski na Zwrotnik Raka). Nagrodzona za wyprawę „Aqua Story-u źródeł nadwody” czyli pierwszy polski zjazd z najwyższego wodospadu na świecie- Salto Angel w Wenezueli. Razem z mężem prowadzą firmę Albion House-Edukacja za granicą mieszkając w Australii i w Polsce.

agata_legitymacja Agata Kosmalska -marzycielka, dziennikarka, podróżniczka, redaktor naczelna magazynu „Dookoła Świata”. Współorganizatorka Bydgoskiego Festiwalu „Podróżnicy”. Założycielka Bydgoskiego Klubu Podróżnika. Z wykształcenia ekonomista, na co dzień reportażysta. Zaangażowana w organizację i koordynację wypraw oraz ekspedycji podróżniczych. Uczestnik dziennikarskiej międzynarodowej wyprawy Peru 2012, w trakcie realizacji nowej wyprawy: Szlakiem Pierwszej Polskiej Wyprawy do Afryki.

 

wicekanclerz.jpgFilip Sikora – Filip Jakub Sikora, z wykształcenia prawnik. Organizator wypraw trekkingowych i obozów surwiwalowych, taternik i skiturowiec, animator wielu przedsięwzięć za zakresu promocji turystyki kwalifikowanej, zaangażowany w działania integrujące branżę turystyczną. Miłośnik przyrody ożywionej (fotografia) i nieożywionej (geologia) . Pasjonat dalekich i bliskich podróży, ostatnio skupiający się na tych bliższych (min. Korona Europy, Szlak Małych Narodów Europy i Bliskiego Wschodu). Kanclerz Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

 

robert1Dr Robert Brudnicki – Dyrektor Katedry Gospodarki Turystycznej i Geografii Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Autor wielu publikacji naukowych z dziedziny turystyki. Zainteresowania naukowe: aktywnością turystyczna i rekreacyjną, wpływ turystyki na rozwój regionów, przestrzenią turystyczną i analiza potencjału turystycznego, różnymi formami turystycznymi: wypoczynkową, specjalistyczną, kulturową, biznesową i uzdrowiskową.

 

Image3Jerzy Matuszak – Geograf, z-ca Dyrektora Katedry Gospodarki Turystycznej i Geografii w Bydgoszczy, Prezes PIT, od lat zajmuje się ekonomiką turystyki i obsługą ruchu turystycznego. Pilot wycieczek i przewodnik. Podróżnik, który ma na swoim koncie wiele odwiedzonych krajów.

 

 

siejka2Agnieszka Siejka – naukowiec i podróżniczka, nie marnuje czasu, pomysły wyjmuje z  rękawa, przywozi wspaniałe zdjęcia i moc wrażeń oraz przygód. Agnieszka wspaniale opowiada o tym co widziała. Inicjatorka i uczestniczka Pierwszej Polskiej Kobiecej Zimowej Ekspedycji Newtontoppen i wielu samotnych wypraw na Półwysep Arabski. Sama o sobie mówi: Nie wyobrażam sobie życia bez gór, podróży, przygody i porcji adrenaliny. Wędrując poza utartym szlakiem często docieram do miejsc niezwykłych, które nie są opisywane w przewodnikach. Najpiękniejsze historie z drogi wiążą się z ludźmi, których spotykam. Czasem jeden niewinny uśmiech może odmienić plany i wpłynąć na dalszy tok podróży.

 

 

metel2Dariusz Metel – bydgoszczanin, podróżnik, który przejechał Azję od Chin po Filipiny,
wolontariusz pracujący z dziećmi i młodzieżą pokazując różne kultury na Ziemi. Zamiłowany w poznawaniu świata i poznawaniu nowych ludzi, z którymi nawiązuje stałe kontakty.

 

Rada Stowarzyszenia:

Danuta Konieczny

Józef Kosiedowski

Jadwiga Lewandowska

Ewa Kuras

Gabriela Robaszkiewicz

Aleksandra Słowikowska

Krystyna Wierzchoń

 

Członkowie wspomagający: osoby nagrodzone statuetkami Halika w roku 2015:

IMG_2494Bartosz Malinowski- pomysłodawca, autor i członek wypraw od ponad dziesięciu lat obserwuje życie nomadów w Mongolii i w Azji Centralnej. Przemierzał z koczownikami tysiące kilometrów konno, pieszo, na wielbłądach. Lata przemian społecznych, gospodarczych i kulturowych zachodzących w środowisku nomadów doprowadziło do praktycznego wymarcia kultury tradycyjnych koczowników oraz do przekształcenia życia ludów wędrownych w model miejski. Za swój społeczno – kulturalny projekt obserwacji zmian zachodzących w środowisku Nomadów m.in. w Mongolii, Kirgistanie i Afganistanie i śledzenie ich wędrówek na przestrzeni tysiąca lat, jak również próby dotarcia do najbardziej odizolowanych grup nomadów został nagrodzony statuetką im. Tony’ego Halika w 2015 roku.

1BWitold Palak i Dorota Wójcikowska – Nagrodzeni Halikiem w 2015 roku za wyprawę 6 miesięcy na Zielonym Osiołku, czyi od himalajskich przełęczy po plaże Goa. Witold Palak urodzony w Lublinie pod znakiem Bliźniąt, z wykształcenia psycholog, z zawodu przedsiębiorca, nieustanny poszukiwacz, włóczykij, żeglarz, gitarzysta, miłośnik gór, azjatyckiej kuchni, poezji śpiewanej i przygody. Już w młodości poznawał kraje Europy i szukając miejsca, aby osiąść w Australii na osiem lat, później w Indiach, Nepalu i USA, aby ostatecznie osiąść w wiosce przodków pod Lublinem. Od 2012 roku przemierzył motocyklem drogi Wietnamu, Kambodży, Laosu, Birmy i Australii. Obecnie realizuje projekt poznania Himalajów z perspektywy siodełka motocyklowego. Dorota Wójcikowska zodiakalny Wodnik, dla przekory zakochany w górach. Od roku do worka z miłością dorzuciła Indie. Porzuciła pozycję managera w prywatnym przedsiębiorstwie na rzecz poznawania świata. Obecnie w trakcie przygotowań do kolejnej wyprawy motocyklowej w Himalaje. Nie biorą udziału w głosowaniu. Zgłoszenie nowej wyprawy do Haliki 2016.

IMG_2515Szymon Stawski (Bogusia i Piotr – członkowie) –Uczestnicy wyprawy Cinemaya Panamericana i wyróżnieni nagrodą Halika w 201 roku. Szymon Stawski – absolwent studiów o profilu turystycznym. Od ponad dziesięciu lat ciągle w trasie planuje coraz to nowe wyprawy. Realizując wszystkie swoje podróże przekroczył 90 granic, państw rozlokowanych na 6 kontynentach. Brał udział w wyprawach, o których mówiła telewizja. Publikował teksty w magazynach podróżniczych. Lecz najważniejsze jest to, co przeżył, czego się nauczył. Jego celem jest odwiedzenie wszystkich państw naszego globu a motywacją  do tego nie księga Guinnessa lecz zwykła ciekawość.

Piotr – w swoim dorobku posiada liczne filmy dokumentalne, w życiorysie zarówno setki kilometrów pokonanych motocyklem, jak i samotną podróż starym radzieckim samochodem przez bezkres Syberii. W 2011 roku został zaangażowany, jako nurek-operator do projektu Garda 2012, który ma na celu dokonanie najgłębszego nurkowania w historii ludzkości.

Bogusia – kinooperator, fotograf – studentka łódzkiej ASP na Wydziale Tkaniny i Ubioru, oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Swoje zainteresowania koncentruje wokół projektowania i realizacji kostiumów teatralnych, a także druku na tkaninie. Podróże są jej największą inspiracją. Podczas wyprawy oprócz fotografowania odpowiadała za aranżację kina plenerowego przeznaczonego dla dzieci.

IMG_1575Adam Piekarski – Śladami Lewisa i Clarka – Indian Północnoamerykańskich, za badania i prace został nominowany i wyróżniony w ubiegłorocznej edycji Festiwalu „Podróżnicy”. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Członek Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian, w którym pełni funkcję Przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej. Od wielu lat zajmuje się kulturami Indian Ameryki Północnej oraz ich promocją w Polsce, realizując głównie w Bydgoszczy liczne, również o charakterze ogólnopolskim przedsięwzięcia związane z tą tematyką. Należą do nich sprowadzanie do kraju tubylczych Amerykanów czy zespołów indiańskich, organizowanie konferencji naukowych, wydawanie książek, organizowanie wystaw czy spotkań dla publiczności. Wiosną 2008 roku wziął udział w indiańskim Najdłuższym Marszu The Longest Walk 2 w Stanach Zjednoczonych. Badania doktoranckie – Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Wydział Nauk Historycznych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Głównym tematem rozprawy jest wydarzenie z lat 1804-1806 amerykańskiej  historii: wyprawa Meriwethera Lewisa i Williama Clarka nad Pacyfik w kontekście spotkań z tubylczymi plemionami. Z wydarzeniem tym związany jest również ważny fakt zakupu w 1803 r. prowincji Luizjany przez Stany Zjednoczone od Francji.

ja-rybaDariusz Dudzik- W 2015 roku wyróżniony w konkursie Bydgoskiego Festiwalu „Podróżnicy za projekt Syberiada 2014 – Z prądem Leny. Aktor, tancerz, podróżnik i uliczny artysta. Piszę o sobie: „Cechuje mnie przede wszystkim pracowitość, samodyscyplina i pozytywne myślenie.  Kocham podróże, dlatego kiedy tylko mogę, daję odpocząć codzienności i rzucam się w wir przygody. Nie gardzę wyprawami krótkoterminowymi, ale tak naprawdę lubię długie i dalekie podróże, takie podczas których w pewnym momencie już chce się wrócić do domu… wolny czas – jeśli się taki znajdzie – spędzam uprawiając sztuki walki (lub inne formy aktywnego wypoczynku), oraz poznając i ucząc się nowych rzeczy. Ogromną frajdę sprawiają mi także chwile spędzone, w świecie gier komputerowych, z których nie rzadko czerpię inspirację   w mojej pracy.” Jego strona oficjalna http://dudzikdariusz.wix.com/aktor