Kapituła

EDkolorCzłonek Honorowy Kapituły Festiwalu

Pani Elżbieta Dzikowska- historyk sztuki, dinolog, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej.

Wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny Pieprz i wanilia.

Członkowie stali:

MagdaNierzwickaMagdalena Nierzwicka – Absolwentka muzealnictwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz podyplomowej etnologii UMK. Kustosz Muzeum Okręgowego w Toruniu prowadzący Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu. Organizatorka wielu wystaw oraz spotkań o tematyce podróżniczej. W szczególności zainteresowania swe skupia nad badaniami współczesnych kultur etnicznych z terenów Ameryki Łacińskiej. Zajmuje się również problematyką kolekcjonerstwa, zwłaszcza kolekcjonerstwa etnograficznego obiektów pozaeuropejskich.

 

karolina_sypniewskaKarolina Sypniewska-Wida -Bydgoszczanka, pilot wycieczek zagranicznych, pasjonatka dalekich podróży i wyzwań. Odwiedziła ponad 70 państw wyznając zasadę „kto się waha traci wiele”. Inicjatorka Festiwalu PODRÓŻNICY w Bydgoszczy oraz Kobieta Roku 2012 wg. internautów i słuchaczy Radio Gra w Bydgoszczy. Uczestniczka rowerowych projektów do Afryki- m.in.Afryka Nowaka (śladami Kazimierza Nowaka) oraz Rak’n’Rolling (Z Polski na Zwrotnik Raka). Nagrodzona za wyprawę „Aqua Story-u źródeł nadwody” czyli pierwszy polski zjazd z najwyższego wodospadu na świecie- Salto Angel w Wenezueli. Razem z mężem prowadzą firmę Albion House-Edukacja za granicą mieszkając w Australii i w Polsce.

agata_legitymacja Agata Kosmalska -marzycielka, dziennikarka, podróżniczka, redaktor naczelna magazynu „Dookoła Świata”. Współorganizatorka Bydgoskiego Festiwalu „Podróżnicy”. Założycielka Bydgoskiego Klubu Podróżnika. Z wykształcenia ekonomista, na co dzień reportażysta. Zaangażowana w organizację i koordynację wypraw oraz ekspedycji podróżniczych. Uczestnik dziennikarskiej międzynarodowej wyprawy Peru 2012, w trakcie realizacji nowej wyprawy: Szlakiem Pierwszej Polskiej Wyprawy do Afryki.

 

wicekanclerz.jpgFilip Sikora – Filip Jakub Sikora, z wykształcenia prawnik. Organizator wypraw trekkingowych i obozów surwiwalowych, taternik i skiturowiec, animator wielu przedsięwzięć za zakresu promocji turystyki kwalifikowanej, zaangażowany w działania integrujące branżę turystyczną. Miłośnik przyrody ożywionej (fotografia) i nieożywionej (geologia) . Pasjonat dalekich i bliskich podróży, ostatnio skupiający się na tych bliższych (min. Korona Europy, Szlak Małych Narodów Europy i Bliskiego Wschodu). Kanclerz Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

 

robert1Dr Robert Brudnicki – Dyrektor Katedry Gospodarki Turystycznej i Geografii Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Autor wielu publikacji naukowych z dziedziny turystyki. Zainteresowania naukowe: aktywnością turystyczna i rekreacyjną, wpływ turystyki na rozwój regionów, przestrzenią turystyczną i analiza potencjału turystycznego, różnymi formami turystycznymi: wypoczynkową, specjalistyczną, kulturową, biznesową i uzdrowiskową.

 

Image3Jerzy Matuszak – Geograf, z-ca Dyrektora Katedry Gospodarki Turystycznej i Geografii w Bydgoszczy, Prezes PIT, od lat zajmuje się ekonomiką turystyki i obsługą ruchu turystycznego. Pilot wycieczek i przewodnik. Podróżnik, który ma na swoim koncie wiele odwiedzonych krajów.

 

 

metel2Dariusz Metel – bydgoszczanin, podróżnik, który przejechał Azję od Chin po Filipiny,
wolontariusz pracujący z dziećmi i młodzieżą pokazując różne kultury na Ziemi. Zamiłowany w poznawaniu świata i poznawaniu nowych ludzi, z którymi nawiązuje stałe kontakty.

Członkowie wspomagający: osoby nagrodzone statuetkami Halika w roku 2016:


Rafał Kośnik- „Piekielne Piękno Amazonki”-ekstremalne wyjazdy do Amazonki. Częściowo pokonane tradycyjną łodzią indiańską, później promami, motorówkami z przemytnikami paliwa, a nawet małym motocyklem. Z tych dwóch wypraw powstała książka pod tytułem,,Amazonia piekielne piękno. Kiedy przygoda zderza się z życiem.” Odwaga! Odwaga! Ten Halik trafił w ręce prawdziwego podróżnika!

IMG_0984

 

Władysław Labuda-„974 dni dookoła świata bez płacenia za noclegi”- planował wyjazd na rok wyjechał na prawie 3 lata w podróż dookoła Świata bez wydania grosza, centa lub innej waluty na noclegi w celu udowodnienia, że pieniądze nie muszą być barierą przed podjęciem podróży. Labuda wyruszył w podróż dookoła świata w poszukiwaniu prawdziwej wolności i alternatywnych ścieżek życia. Aby przetrwać poszczególne etapy podróży podejmował się niecodziennych zadań w wielu egzotycznych zakątkach globu. Pozytywne podejście do świata i niesamowity uśmiech ukradł serce kapituły:)

0003KJMMDT1M5SMP-C122-F4

 

Daria Urban-Kostyk i Wojciech Kostyk- „Pieszo na bliski Wschód”- Od wielu lat we dwoje wędrują po licznych, pieszych szlakach. Do Santiago udało im się dotrzeć już dwukrotnie, za każdym razem pokonując ok. 1000 km; następnie przyszła pora na Wieczne Miasto, do którego wyruszyli z odległego o 2100 km Canterbury. I wreszcie,by osiągnąć pełnię pogoni za średniowiecznymi podróżnikami, a zarazem zaspokoić zwariowane marzenie pieszego dotarcia do wszystkich trzech miast, zaczęli planować podróż do Jerozolimy…Piesze wędrówki zauroczyły kapitułę!

10432535_758069324252724_4333020884678078955_n