Sudan Południowy – to nie jest smutne miejsce

Kwiecień 13, 2017  //  Kategoria: Aktualności, Goście

Sudan Południowy. Najmłodsze państwo świata, które powstało na terenie trawionym wojnami przez przeszło 50 lat. Na tak „spalonej ziemi” wpływ kultury zachodniej na kształt państwa jest stosunkowo mały.W Dżubie, stolicy Sudanu Południowego mieszkałem przez niecałe dwa lata, a każdą wolną chwilę wykorzystywałem na wypady w głąb kraju…Autorem pokazu jest Piotr Horzela, który będzie gościem festiwalu już w sobotę…Horzela_23

Dotarłem w góry w poszukiwaniu opuszczonych plantacji herbaty, pływałem po Nilu, odwiedzałem Szyluków z pogranicza z Północą i Toposów z terenów graniczących z Kenią i Ugandą.
Dowiedziałem się co ludzie sądzą o piegach, czym może skutkować picie brudnej wody, jakie są ceny małżonek określane ilością krów i wielu, wielu innych bardziej lub mniej poważnych rzeczy.
Podsumowując. To nie jest smutny pokaz o biedzie i głodzie. To historia o dumnych ludziach cieszących się życiem i ich cywilizacji, która w dużym stopniu oparła się wpływowi naszej kultury.

horzela_01Piotr Horzela – wychował się w leśniczówce, po ukończeniu studiów udał się na półtora roku w rejony Antarktyczne. Kolejne pół roku spędził podróżując z plecakiem po Ameryce Południowej. Po powrocie nie został zbyt długo Polsce, gdyż pojawiła się możliwość wyjazdu do najmłodszego Państwa świata – Sudanu Południowego. Spędził tam blisko dwa lata. Aktualnie przebywa w Polsce, prowadzi prelekcje i zajęcia w szkołach podczas których na tle zdjęć opowiada o ludziach, przyrodzie, miejscach które odwiedził i swoich doświadczeniach. Niedawno zaczął prowadzić kanał na YouTubie gdzie przybliża tajemnice polskich lasów.

Komentarze zamknięte.