Festiwal Podróżnicy

Podróżować to żyć. Podróże są jak ożywcza kąpiel dla umysłu, jak rysunek Medei, który sprawia, że znów jesteś młody.

Hans Christian Andersen

 

Podróże są jak nieuleczalna choroba. Wyjedziesz raz i już wiesz, że nie zaznasz spokoju dopóki nie wyjedziesz ponownie. Podróżnicy to festiwal inspiracji – 2-dniowe podróżnicze święto gdzie już od ponad dekady spotykamy się w grodzie nad Brdą! 

Dzięki wsparciu i współpracy wspaniałych ludzi organizujemy nasze cykliczne wydarzenie. Kto z Was nie lubi wyjeżdżać, poznawać, uczyć się? Zapraszamy na nasze podwórko znamienitych podróżników, ale i tych mniej znanych wędrowców, alpinistów, kajakarzy - tych którzy chcą podzielić się z nami swoimi doświadczeniami. Kolejny raz wręczymy nagrody im.Tony’ego Halika za ciekawe podróżnicze pomysły, inspirujące projekty i prawdziwe pokazanie świata. Tak wiele i tak dobrych prelekcji znaleźć w jednym miejscu można tylko raz w roku. Zajrzyj w zakładkę Haliki i zgłoś swojego kandydata do konkursu o statuetkę im. Tony’ego Halika. 

Pierwsze festiwale odbywały się w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej Wyższej Szkoły Gospodarki. Od trzech lat wydarzenie odbywa się w niezwykle klimatycznej i prestiżowej przestrzeni Fabryki Lloyda przy ulicy Fordońskiej 156 w Bydgoszczy. 

Malwina i Karolina

 

KAPITUŁA FESTIWALU

Członek Honorowy Kapituły Festiwalu Pani Elżbieta Dzikowska - historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej. Wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny Pieprz i wanilia.

Magdalena Nierzwicka – Absolwentka muzealnictwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz podyplomowej etnologii UMK. Kustosz Muzeum Okręgowego w Toruniu prowadzący Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu. Organizatorka wielu wystaw oraz spotkań o tematyce podróżniczej. W szczególności zainteresowania swe skupia nad badaniami współczesnych kultur etnicznych z terenów Ameryki Łacińskiej. Zajmuje się również problematyką kolekcjonerstwa, zwłaszcza kolekcjonerstwa etnograficznego obiektów pozaeuropejskich.

Karolina Sypniewska-Wida - Bydgoszczanka, pilot wycieczek zagranicznych, pasjonatka dalekich podróży i wyzwań. Odwiedziła ponad 70 państw wyznając zasadę „kto się waha traci wiele”. Inicjatorka Festiwalu PODRÓŻNICY w Bydgoszczy oraz Kobieta Roku 2012 wg. internautów i słuchaczy Radio Gra w Bydgoszczy. Uczestniczka rowerowych projektów do Afryki- m.in.Afryka Nowaka (śladami Kazimierza Nowaka) oraz Rak’n’Rolling (Z Polski na Zwrotnik Raka). Nagrodzona za wyprawę „Aqua Story-u źródeł nadwody” czyli pierwszy polski zjazd z najwyższego wodospadu na świecie- Salto Angel w Wenezueli. Razem z mężem prowadzą firmę Albion House-Edukacja za granicą mieszkając w Australii i w Polsce.

Filip Sikora – z wykształcenia prawnik. Organizator wypraw trekkingowych i obozów surwiwalowych, taternik i skiturowiec, animator wielu przedsięwzięć za zakresu promocji turystyki kwalifikowanej, zaangażowany w działania integrujące branżę turystyczną. Miłośnik przyrody ożywionej (fotografia) i nieożywionej (geologia) . Pasjonat dalekich i bliskich podróży, ostatnio skupiający się na tych bliższych (min. Korona Europy, Szlak Małych Narodów Europy i Bliskiego Wschodu). Kanclerz Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Darek Metel wolontariusz, podróżnik, poszukiwacz raju na Ziemi, człowiek o wielkim sercu, współorganizator Pierwszego Biegu Halików w 2016 roku w Bydgoszczy. Zaangażowany w akcję pomocową na rzecz dzieci z Filipin.

Robert BrudnickiGeograf, specjalista w zakresie geografii turyzmu, autor ponad 100 publikacji naukowych i kilkunastu ekspertyz i raportów z zakresu turystyki, krajoznawstwa i geografii społeczno-ekonomicznej. Zainteresowania: w zakresie form turystyki: turystyka wypoczynkowa, specjalistyczna, kulturowa, biznesowa i uzdrowiskowa

Jerzy Matuszakprodziekan Wydziału Turystyki i Geografii Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, prezes kujawsko-pomorskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki

Co roku Kapitułę wspierają zdobywcy Halików z roku ubiegłego. W 2024 wpływ na werdykt mają nagrodzeni w 2023 roku:

Wojtek Ganczarek zdobywca Halika za wyprawę „Podróż totalną. Ameryka Łacińska rowerem 2013-2023”

Kasia Barejko i Marcin Chyc-Magdzin za wyprawę „Bez kapci”

oraz  Julita Ilczyszyn za podróż „Zrealizować niemożliwe - Wielki pustynny szlem”.

 

Zawitaj do Bydgoszczy

Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku

Nasi sponsorzyPartnerzy festiwalu

Wydarzenie współfinansowane ze środków miasta Bydgoszczy

Wydarzenie współfinansowane przez Województwo Małopolskie

        

 

                            

 

Partner Główny Festiwalu Podróżnicy

 

 

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszczy