Monika Witkowska na Festiwalu 2020 i 2023

himalaistka, żeglarka, pisarka, podróżniczkaMonika Witkowska na Festiwalu 2020 i 2023

Monika Witkowska zagości po raz drugi w Bydgoszczy! Ta wspaniała podróżniczka, himalaistka, dziennikarka, żeglarka i przewodnik wycieczek wyznaje motto słowa Marka Twaina, w którego książkach się w dzieciństwie zaczytywała, a który powiedział coś takiego:"Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań, złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj! Śnij! Odkrywaj!"

Monika to ogromna inspiracja, której opowieści można słuchać godzinami. Od urodzenia mieszka w Warszawie gdzie ukończyła studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje życie poświęciła podróżom – odwiedziła ok. 180 krajów na wszystkich kontynentach, przy czym większość wypraw to samodzielne wyjazdy „plecakowe”. Pasję podróżowania łączy z aktywnością górską, żeglarską, jeździ na nartach, nurkuje, zajmowała się też sportami powietrznymi (skoki spadochronowe, motolotnie, paralotnie). O swoich podróżach pisze książki, przewodniki i artykuły do wielu znanych tytułów; opowiada również podczas prelekcji i wykładów motywacyjnych. Jako pilot i przewodnik prowadzi wyjazdy po całym świecie, w tym trekkingi w Himalajach, Karakorum i na Kilimandżaro. W 2022 roku jako druga Polka w historii (po Wandzie Rutkiewicz) zdobyła K2.

Wyprawy na ośmiotysięczniki:

  • 2013 – zdobycie Mount Everest (8848 m) 23 maja 2013
  • 2015 – wyprawa na Broad Peak (atak szczytowy przerwany z powodu załamania pogody)
  • 2018 – zdobycie Manaslu (8156 m) 28 września 2018
  • 2019 – zdobycie Lhotse (8516 m) 16 maja 2019
  • 2021 – wyprawa na Broad Peak (atak szczytowy przerwany z powodu wypadku)
  • 2022 – zdobycie K2 (8611 m) 22 lipca 2022

W 2015 r. jako 8 Polka zakończyła zdobywanie Korony Ziemi, dokonując tego w wersji rozszerzonej (nie 7, a 9 szczytów, czyli: Everest, Denali, Kilimandżaro, Mount Vinson, Elbrus, Piramida Carstensza, Mont Blanc, Aconcagua i Góra Kościuszki).

W 2022 roku jako druga Polka w historii (po Wandzie Rutkiewicz) zdobyła K2.

Zdobyła także wiele innych gór, m.in. Matterhorn, Kazbek, Ama Dablam, Chimborazo i inne szczyty sześciotysięczne.

Od roku 1989 jest przewodnikiem w SKPB Warszawa (Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich). Od 2009 roku jest członkiem klubu wysokogórskiego KW Warszawa.

W styczniu 2024 roku Monika  i Joanna Mostowska dokonały zimowego trawersu drugiego co o wysokości płaskowyżu świata. Przeszły na nartach i pieszo ze wschodu na zachód Park Narodowy Deosai. Podróż trwała 10 dni, w trudnych, zimowych warunkach.

 

 

 

Nasi sponsorzyPartnerzy festiwalu

Wydarzenie współfinansowane ze środków miasta Bydgoszczy

Wydarzenie współfinansowane przez Województwo Małopolskie

        

 

                            

 

Partner Główny Festiwalu Podróżnicy

 

 

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszczy