Muohta znaczy śnieg. Zimowa wyprawa do krainy Saamów

Sierpień 31, 2021  //  Kategoria: Aktualności, Goście
Wpadajcie na festiwal posłuchać zimowych opowieści prosto z Arktyki ludzi totalnie zafascynowanych kulturą ludów dalekiej północy! Wiedzieliście, że język można użyć 200 słów na określenie śniegu?! i ponad dwa razy więcej określeń związanych z reniferami:)?
Jest to kolejna niesamowita wyprawa walcząca o Halika- prezentacja w piątek 16.15 (10.09). WSTĘP WOLNY!
Katarzyna Augustyn– Muohta znaczy śnieg. Zimowa wyprawa do krainy Saamów. (A Kind of Adventure)

Celem ich wyprawy (wraz z mężem Norbertem i synem Julianem) było poznanie kultury Saamów – najstarszego i jedynego europejskiego ludu tubylczego, ich wierzeń i zadziwiających zwyczajów. Zgłębianie wiedzy na temat kultury saamskiej rozpoczęli w sztokholmskim Muzeum Nordyckim, gdzie znajduje się obszerna wystawa poświęcona Saamom, a następnie kontynuowali na dalekiej północy Szwecji, próbując dotrzeć do osób pochodzenia saamskiego, aby z bezpośredniego przekazu poznać sekrety krainy zwanej przez nich Sapmi.
Czy trzeba być zimnolubem, aby móc przekroczyć magiczną linię równoleżnika o szerokości geograficznej 66°33’39″N, wyznaczającej krąg polarny? Dlaczego warto poznać bliżej saamską kulturę? Jak kończy się spotkanie oko w oko z reniferem? Na te pytania i wiele innych odpowiedzą podczas wspólnej podróży do krainy Saamów.

Skomentuj